Jakie są korzyści z wykonania zabiegu hydrokolonoterapii?


Zdarza się, że lekarze, którzy nigdy tych zabiegów nie stosowali u swoich pacjentów, rozpowszechniają zupełnie nieuzasadniony pogląd, że hydrokolonoterapia to nic innego jak tylko kosztowna lewatywa i że w związku z tym jest mało skuteczny a nawet zupełnie zbyteczny. W odniesieniu do tych opinii wystarczyłoby odwołać się do logiki. Zwykła lewatywa, którą notabene jeszcze pięćdziesiąt lat temu wykonywało się rutynowo w każdym domu, w każdym szpitalu i sanatorium, pozwala przepłukać tylko 20 do 30 cm dolnego odcinka przewodu pokarmowego a więc odbyt, esicę i w najlepszym razie końcowy fragment okrężnicy zstępującej.


Tymczasem hydrokolonoterapia pozwala przepłukać całe jelito grube, którego długość jest zmienna osobniczo i waha się w granicach od 100 do 200 cm. Oczywiście na ogół się to nie uda przy pierwszym zabiegu. Z tego względu zawsze należy wykonać serię 3-4 a czasami nawet i 10 do 12 zabiegów, gdyż w pierwszej kolejności oczyszczane są odcinki położone najbliżej ujścia, a dopiero później te dalej położone, aż do zastawki kątniczo-krętniczej (miejsca połączenia jelita grubego z jelitem cienkim) aż do jelita ślepego oraz wyrostka robaczkowego.

Faktem jest, że nie prowadziło się zbyt wiele badań naukowych dotyczących zastosowania hydrokolonoterapii w profilaktyce i leczeniu chorób przewlekłych. Przyczyn jest prawdopodobnie kilka, a niektóre z nich to brak zainteresowania głównych sponsorów wszelkich badań w medycynie – koncernów farmaceutycznych, brak środków budżetowych na takie badania, brak zainteresowania lekarzy-naukowców tematyką płukania jelita grubego, traktowanego jako najmniej „elegancka: część ciała człowieka.


Faktem jest, że nie prowadziło się zbyt wiele badań naukowych dotyczących zastosowania hydrokolonoterapii w profilaktyce i leczeniu chorób przewlekłych. Przyczyn jest prawdopodobnie kilka, a niektóre z nich to brak zainteresowania głównych sponsorów wszelkich badań w medycynie – koncernów farmaceutycznych, brak środków budżetowych na takie badania, brak zainteresowania lekarzy-naukowców tematyką płukania jelita grubego, traktowanego jako najmniej „elegancka: część ciała człowieka.

W obliczu ewidentnych, widocznych „gołym okiem” korzystnych efektów obserwowanych przez wielu lekarzy, w ostatnich latach w coraz większej liczbie ośrodków naukowych na świecie prowadzi się coraz więcej badań nad wykorzystaniem hydrokolonoterapii w praktyce klinicznej. Wyniki tych badań okazują się być coraz bardziej obiecujące. Wskazują, że zabieg ten skutecznie wspomaga leczenie wielu dolegliwości.

Oczyszczanie jelita grubego wzmacnia mięśnie okrężnicy i poprawia jej ruchy perystaltyczne. W połączeniu z odpowiednią dietą regeneruje śluzówkę jelita pozwalając zabliźnić się występującym tam mikrouszkodzeniom.

Po hydrokolonoterapii wzrasta w jelitach populacja prawidłowej flory bakteryjnej, niezbędnej do zapewnienia nam właściwego poziomu niektórych witamin i składników mineralnych.


Uwolnienie jelita grubego z zalegających, stwardniałych resztek pokarmowych przywraca prawidłową funkcję przewodu pokarmowego, w tym zwłaszcza wątroby i jest najlepszym, dobroczynnym działaniem na rzecz naszego organizmu. Przyspiesza przemianę materii, a działając pośrednio na oczyszczenie krwi, wzmacnia tkankę łączną, z której zbudowanych jest większość narządów. W efekcie działa odmładzająco na wszystkie organy, w tym oczywiście także na skórę, która wobec udrożnienia i usprawnienia wątroby oraz oczyszczenia krwi zostaje odciążona z pełnienia funkcji zapasowego organu oczyszczającego krew. Poprawia się cera, znikają wypryski.

Doświadczeni specjaliści hydrokolonoterapii, w celach profilaktycznych, zalecają po pierwszym gruntownym oczyszczeniu jelita serią kilku do kilkunastu zabiegów, wykonywanie okresowego przepłukiwania jelita grubego w krótkich seriach po dwa trzy zabiegi, dwa – cztery razy do roku.

U pacjentów z problemami zdrowotnymi stosuje się te zabiegi wspomagająco przy leczeniu nadwagi, otyłości, zaburzeń przemiany materii i wielu chorób przewlekłych.

Lista korzyści płynących z głębokiej irygacji jelita grubego jest naprawdę imponująca:


  • usuwa złogi kału, toksyny, śluz, pasożyty gromadzące się w jelitach, grzyby, pleśnie i ich zarodniki
  • umożliwia regenerację śluzówki jelita oraz tkanki mięśniowej jelita, przywracając jego podstawowe funkcje
  • wspomaga odprowadzanie toksycznych produktów przemiany materii, wydzielanych do krwioobiegu w związku szybką lipolizą we wszelkich kuracjach odchudzających
  • u osób cierpiących na zaparcia znakomicie pozwala zatrzymać rozwój hemoroidów
  • wspomaga odprowadzenie żółci, istotnie odciąża wątrobę, nerki, płuca i serce dzięki usprawnieniu procesu eliminacji toksyn z organizmu
  • zapobiega tworzeniu się złogów w drogach żółciowych
  • zapobiega rozwojowi stanu zapalnego w rejonie wyrostka robaczkowego
  • zapobiega patologii jelita grubego (choroba nowotworowa, owrzodzenie)
  • obniża ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej, ułatwiając odpływ krwi żylnej z dolnej części ciała (istotne przy żylakach nóg, cellulicie, hemoroidach)
  • zmniejsza objętość okrężnicy i powodowany przez nią ucisk na sąsiednie narządy (jelita, macica, jajniki, prostata), odciąża kręgosłup i stawy
  • poprawia wchłanianie witamin i mikroelementów
  • poprawia równowagę kwasowo zasadową
  • reguluje mikroflorę jelitową
  • poprawia odżywienie tkanek, sprzyja wzrostowi masy ciała u osób z niedowagą, masy mięśniowej u sportowców
  • stymuluje pracę jelit, zapobiega zaparciom i wzdęciom
  • odtruwa organizm, zwiększając odporność i szanse pacjenta w walce z poważnymi chorobami
  • usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego i układu krążenia
  • wyraźnie poprawia samopoczucie
  • przygotowuje jelito do badania diagnostycznego.

Należy jednak pamiętać, że wszystkie te korzyści będą tylko okresowe, jeżeli zabiegów oczyszczania jelita nie uzupełnimy odpowiednią dietą dostosowaną do naszego fenotypu i zmianą niektórych nawyków charakteryzujących nasz styl życia. Należy także pamiętać, że zabiegi hydrokolonoterapii stosowane nazbyt często, bez konsultacji ze specjalistą, mogą wywołać skutki niekorzystne dla zdrowia.